Informacje o Riwierze Makarskiej

Riwiera Makarska info

Rent a Car i Transfer
RENT - A - CAR i TRANSFER

MAKARSKA:

Miasto Makarska znajduje się 65 km na południe od Splitu, stolicy regionu Środkowej Dalmacji. Dzięki centralnej pozycji i wielkości miasta, Makarska jest najważniejszym miejscem w znanej „Riwierze Makarskiej”. Miasto znajduje się w dobrze chronionej zatoce poniżej góry Biokovo, obecnie parku przyrody. Miasto składa się z zabytkowej części i nowoczesnej części z hotelami, domami prywatnymi, restauracjami, barami itp. Makarska Goście mogą podziwiać piękne plaże żwirowe i śródziemnomorską roślinność z lasami oliwnymi i sosnowymi. Makarska oferuje również świetną ofertę gastronomiczną opartą na rybach, winie i oliwie z oliwek, charakterystycznych dla Dalmacji, a także bogate zaplecze sportowe, w tym sporty wodne i nurkowanie. Dla miłośników przyrody, za Makarską leży Park Przyrody Biokovo, najwyższa góra w środkowej części Dalmacji, gdzie organizowane są wycieczki.

WYCIECZKI:

W Parku Przyrody Biokovo, Split, Trogir, Solin, Dubrownik, Mostar, Kanion Medjugorje nad rzeką Cetina ze sprzętem do raftingu, Park Narodowy Krka, rejs statkiem na wyspy Brac, Hvar i Korcula.

HISTORIA:

Makarska została po raz pierwszy wymieniona w 1502 r. W dokumencie bośniackiego kuzyna Muhammada Musina. W tym czasie Turcy zajęli Makarską, a miasto było centrum tureckiego handlu z innymi krajami Adriatyku. Z powodu ciągłych ataków Turcy zbudowali swoje wieże w mieście, aby bronić się przed Wenecjanami. Jednak Makarska została przyłączona do Wenecji w 1681 r., Aw ciągu następnych stu lat panowania miasto stale się rozwijało. Ze względu na rozwój handlu i ogólnego dobrobytu w XVIII wieku, kościoły i pałace zostały zbudowane wraz z barokowymi rezydencjami dla młodych szlachciców. W XIX wieku Makarska była pod rządami Francji i Austro-Węgier, ale lud Makarani był bardziej skłonny do narodu chorwackiego. Życie kulturalne i publiczne będzie później oparte na tej tradycji.

GASTRONOMIA:

Zacznijmy od pustyni, ponieważ Makarska słynie z przysmaków, zwłaszcza z dwóch typów typowych dla tego miasta. To samo jest z ciastem „Makarana” z migdałów i likieru maraskine znanego jako likier z pieprzu dalmatyńskiego. drugim jest słodkie pierożki Makara, małe ciasto z matowym nadzieniem. Inne dania i napoje, które można znaleźć w ofercie restauracji Makaras, są tak samo bogate i smaczne, jak w pozostałej części Dalmacji. Polecamy makaron dalmatyński „z mięsa wołowego faszerowanego bekonem i czosnkiem przygotowanym w czarnym winie. Oczywiście nie musimy podkreślać, że czarne wino najlepiej jest podawać z takim posiłkiem. Sałatka.Oczywiście, istnieje wiele specjałów rybnych i rybnych dla wszystkich smaków.

SPORT:

Zalecamy nurkowanie, ponieważ Adriatyk jest szczególnie czysty w tych obszarach. Poznaj głębiny morza, a kolor jest ukryty pod powierzchnią morza. W Makarskiej jest kilka klubów nurkowych, gdzie można nauczyć się podstawowych umiejętności nurkowania i dowiedzieć się więcej o tym, co znajduje się pod powierzchnią morza. Możesz także spróbować podwodnego łowienia ryb, co jest możliwe przy połowach podwodnych, uzyskując pozwolenia od lokalnego centrum. Spróbuj też żeglować; Makarska ma własny klub żeglarski i długą tradycję żeglarstwa. Oferuje dodatkowe usługi, takie jak podnoszenie i mycie łodzi. Wreszcie jest też jazda na rowerze. Możesz skontaktować się z lokalnym klubem rowerowym, w którym możesz uzyskać porady i sugestie, gdzie jeździć, aby spotkać się z okolicą. Zapomnieliśmy o czymś! Góra Biokovo to doskonały wybór dla osób lubiących wspinaczkę i piesze wędrówki. Wszyscy, którzy kochają aktywny wypoczynek, nie martw się, nie będziesz się nudzić.

ZABAWA I ŻYCIE NOCNE:

Lato w Makarskiej jest pełne życia i zabawy w ciągu dnia i nocy. Co drugi piątek odbywają się różne manifestacje, takie jak noce Rybaków, gdzie można spróbować specjałów rybnych, wziąć udział w wyścigach osłów i wieczorem oglądać kolorowe fajerwerki. Istnieje również ciekawy turniej na torze. Po dniu spędzonym na plaży, nocne życie zaczyna się w lokalnych kawiarniach z dobrą muzyką i kolorowymi koktajlami. Kawiarenki plażowe to miejsce, w którym można tańczyć na otwartym morzu, aby móc popływać w nocy!

How to get there ?


Samochodem: autostrada Zagrzeb-Makarska 446 km,
Samolotem:www.croatiaairlines.hr (lotnisko w Splicie 70 km),
Autobusem: www.promet-makarska.hr,
Pociągiem:www.hznet.hr (Split 50 km),
Lokalne i międzynarodowe linie promowe: www.jadrolinija.hr
WYCIECZKI
Wycieczki Hvar
JEDNORODNE WYCIECZKI Z MAKARSKIEJ

Miasto Makarska i Riwiera Makarska dzięki swojemu położeniu w centralnej części chorwackiego wybrzeża i Dalmacji są idealnym miejscem dla turystów, którzy oprócz kąpieli i lata zabawa, szukasz trochę więcej. W pobliżu głównych centrów kulturowych i historycznych, takich jak Split i Dubrownik, lub atrakcji przyrodniczych, takich jak góry Biokovo i wodospady Krka, daje każdy odwiedzający ma dostęp do niezapomnianego środowiska na bardzo krótki czas. Miłośnicy przyrody, miłośnicy historycznych spektakli lub po prostu ciekawi, mogą wybrać się na jednodniową wycieczkę, niezależnie od tego, czy organizują się samodzielnie, czy korzystają z bogatej oferty dobrze zorganizowanych wycieczek oferowanych przez biura podróży i spedytorów. Letnie codzienne wycieczki z Makarskiej organizowane są na pobliskich wyspach Brač i Hvar. Wycieczki obejmują zwiedzanie miast Jelsa, Vrboska na wyspie Hvar i Bol na wyspie Brač.
Wycieczki Bol
Kiedy statek dokuje w zatoce Jelsa, goście mają okazję poczuć przez chwilę piękno pierwotnej dalmatyńskiej architektury, a także życie na wyspie. Wąskie kamienne uliczki „jarmuż” ukrywają bogactwo szczegółów życia na wyspie, pozornie piękne i proste, ale pod wieloma względami bardzo wymagające i wymagające. Żeglarstwo prowadzi dalej na wyspę Brač i słynny ośrodek turystyczny Bol, znany z fenomenu świata - Zlatni Rat. Piaszczysta plaża, która zmienia swój kształt w zależności od przepływu morza i fal, jest jednym z najsłynniejszych motywów chorwackiego wybrzeża. Wiele światowych czasopism uważa ją za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Bol, dawna wioska rybacka, słynie również z tradycji uprawy winorośli i uprawy oliwek, dlatego niektóre z jej słynnych win najwyższej jakości lub butelek oliwy z oliwek stają się pamiątką, którą wielu turystów przynosi z tego obszaru. Oprócz pływania i dobrej zabawy, wycieczki w bardzo przystępnej cenie obejmują posiłki, ryby lub mięso z grilla z dodatkami i napojami.
Jelsa
Najbardziej popularną wśród wysp jest łódź motorowa Makarski Jadran ze słynnym kapitanem „Barba Mito”. Istnieją również łodzie motorowe Voga, Calypso i inne. Małe łodzie i szybowce są dostępne w porcie Makarska, bardzo popularne na jednodniowe wycieczki do małych ukrytych plaż, zatoczek i nadmorskich restauracji z bogatą ofertą gastronomiczną lokalnych posiłków i napojów. Prom na wyspę Brač pływa kilka razy dziennie z portu w Makarskiej. W bardzo przystępnej cenie za godzinę jesteś w wiosce rybackiej Sumartin. Jeśli masz rower, motocykl lub samochód, z Sumartin możesz odwiedzić perły wyspy Brač: szczyt Vidova gora, szkołę kamieniarstwa w Pučišća lub słynne kamieniołomy Brač. Niedawno, wprowadzając połączenie katamaranem z Dubrownikiem, możliwe są krótkoterminowe wizyty na wyspach Korčula i Mljet. Podczas rejsu do Dubrownika katamaran „Krilo” wchodzi do portu Korčula, a następnie do Sobry na wyspie Mljet. Jeśli uważasz, że kilka godzin wystarczy, aby zapoznać się z historycznym dziedzictwem Korčuli lub poczuć uwodzicielską naturę zachowaną na Mljet, jest to dobra okazja dla ciebie.
Korčula
Miasta Split i Dubrownik są klejnotami Dalmacji i historycznymi zespołami pod ochroną UNESCO. W Makarskiej latem organizowane są wycieczki autobusowe w towarzystwie przewodników turystycznych. Split i jego Pałac Dioklecjana zachwycą Państwa 1700 lat nieprzerwanego życia pulsującego przez wąskie kamienne ulice „Jarmuż”. Możesz wzbogacić wizytę w Splicie, udając się do pobliskiego Trogiru, którego stare miasto jest również chronione przez UNESCO. Niedaleko Splitu znajduje się stanowisko archeologiczne w Salonie, pełne śladów monumentalnych budynków dawnych bogatych osad w tej części Cesarstwa Rzymskiego. W pobliżu Splitu znajduje się twierdza Klis. Atrakcyjny wygląd tego kamiennego fortu był determinowany przez jego strategiczne położenie. Każdy z nich jest świadkiem śladów ognistej przeszłości, od średniowiecznych władców chorwackich, najeźdźców osmańskich, po rekonstrukcję wenecką. Dubrownik jest obowiązkowy dla każdego gościa, który przybył do tej części Adriatyku.
Split
Wycieczki autobusowe poprowadzą Cię krótko przez granicę Bośni i Neum. Pierwsze spotkanie z Dubrownikiem ujawnia całą monumentalność jego murów. Stare miasto otoczone jest doskonale zachowanymi murami, ale szczególną atrakcją są forty, Minceta, Revelin, Bokar, Lovrjenac. Harmonia rozwiązań architektonicznych na starym mieście poczujesz się najlepiej spacerując po głównej ulicy, Stradun. Od Fontanny Onofri do Pałacu Rektorów znajdziesz prostotę pałaców Dubrownika i dyskretne bogactwo, niegdyś potężne państwo europejskie, Republikę Dubrownicką. Prawdą jest, że ostatnia fala popularności Dubrownika zawdzięcza serii filmów Game of Thrones, ale także filmom takim jak Robin Hood, Star Wars. Niektóre z najbardziej spektakularnych scen są tutaj nagrywane. Ściany są podarowaną przez Boga scenerią do letniego teatru, jak Szekspirowski Hamlet lub baletowe występy światowej sławy zespołów.
Dubrovnik
Po powrocie z Dubrownika obowiązkowa jest wizyta w Ston. Mały nadmorski kurort jest ważnym punktem strategicznym swoich czasów. Słynny warzelnia Ston Solana była broniona przez najdłuższe europejskie mury obronne, wyjątkowo dobrze odrestaurowane w starym dworku. Ostatecznie wymagana jest kolacja w jednej z restauracji w Ston. Gastronomia ma tu do czynienia z atrakcjami, oferując świeże ryby, skorupiaki, a zwłaszcza ostrygi, rzekomo o właściwościach afrodyzjaku, ze szklanką dobrej winorośli; Dingač lub Pošip, najwyższej jakości wina z winnicy na półwyspie Pelješac. Makarska oferuje swoim gościom możliwość zwiedzenia Mostaru, centrum Hercegowiny, ze względu na bliskość Bośni i Hercegowiny. Miasto zostało podzielone rzeką Neretwą. Po drugiej stronie rzeki rozciągał się słynny kamienny Stary Most. Symbolika mostu i połączenia zaskoczy każdego podróżnika. W kilku krokach przechodzi od dziedzictwa kultury zachodniej do świata Orientu. Brukowane uliczki, małe domy rozpoznawalna architektura wschodnia, cukiernie, sklepy z różnymi towarami, pozostawiając wszystkim imponujące wspomnienia.
Mostar
W drodze do Mostaru wielu zatrzyma się w Medziugorju, centrum religijnym, które co roku przyciąga ponad milion pielgrzymów. Przyroda otaczająca Makarską jest fascynująca. Nieskazitelne czyste morze i zielone brzegi sosen i gajów oliwnych, u stóp kamiennego pomnika - góry Biokovo. Pozornie surowy i nieubłaganie szary kamień ze względu na swoją naturalną wyjątkowość został ogłoszony parkiem przyrody. Do dyspozycji gości są wycieczki mini busami, które zabiorą Cię do Św. Jure (1762 m), najwyższy szczyt Biokovo. Park przyrody Biokovo (z wyjątkiem zapierających dech w piersiach punktów widokowych: Vošac, Šibenik, Ravna Vlaška) oferuje wprowadzenie do cech geologicznych, a także ciekawej flory i fauny. Oferta gastronomiczna nie jest duża, tylko w kilku domkach górskich, dlatego konieczne jest zorganizowanie z wyprzedzeniem. Wielu turystów wybiera podbój Biokovo na wielu szlakach turystycznych. Zalecamy zabranie profesjonalnych przewodników. Niezbędne są buty i odzież wysokiej jakości, a także duże zapasy wody.
Međugorje
Nastrój Biokovo jest legendarny i co roku zabiera ofiary. Każdy turysta, początkujący i bardziej doświadczony musi mieć naładowany telefon komórkowy. W razie potrzeby możesz skontaktować się z HGSS - chorwacką służbą ratownictwa górskiego, dzwoniąc pod numer telefonu 112. Chorwacja jest znana i dumna z zachowanej przyrody i licznych chronionych piękności przyrody. Z wycieczek do Parku Przyrody Biokovo wycieczki z Makarskiej do Parku Narodowego Krka. Rzeka Krka i jej wodno-geologiczne zjawisko krasowe pozostawi cię bez tchu, a dziewicza przyroda zapewni niezapomniane chwile rozkoszy. Wycieczka zazwyczaj obejmuje zwiedzanie miasta Szybenik. Jest to miasto, które swym pięknem w pobliżu Splitu i Dubrownika oraz odnowionymi fortami i licznymi muzeami poprowadzi Cię do płonącej i wspaniałej przeszłości Szybenika. Wycieczka do Parku Narodowego Krka może obejmować wizytę w Zadarze. Niegdyś stolica Dalmacji, miasto o bogatej przeszłości i żywej teraźniejszości.
Šibenik
Spacerując po zamku w Zadarze lub przez Kalelarge, dotrzesz do nowości, „Pozdrowienia dla słońca”, lekkiego pomnika naszej części Wszechświata i „Organów Morskich”, pierwotnego pomysłu, że zamęt w morzu obraca się w pogodną melodię. Kościół św. Jakuba w Szybeniku, a także weneckie mury Zadaru jako całości pod ochroną UNESCO. Światowej sławy bogactwo wody Chorwacji, oferuje kilka pereł w pobliżu Riwiery Makarskiej. Wspomnieliśmy już o Parku Narodowym Krka i wodospadach Krka, ale warto odwiedzić zjawiska krasowe Red Lake i Blue Lake. Te jeziora w pobliżu Imotski nie pozostaną obojętne. Oznaczone szlaki i punkty widokowe wzdłuż Błękitnego Jeziora pozwolą ci w pełni poznać ten naturalny spektakl. Miejscowi mieszkańcy letniego kurortu korzystają z jeziora jako kąpieliska. Ze względu na złożony zestaw podziemnych źródeł, czasami jezioro wysycha, a następnie na dnie miejscowych organizuje wyjątkowy mecz piłki nożnej. Niedaleko Blue Lake znajduje się Red Lake, które zapiera dech w piersiach.
Zadar
Pionowe klify otaczające jezioro mają ponad 250 metrów wysokości. Głębokość jeziora jest nadal wątpliwa, ale ostatnie pomiary wykazały, że głębokość ponad 280 metrów. Wizyta w okolicy Imotski nie byłaby kompletna, chyba że włączy się do jednej ze słynnych winnic Imotski. Degustacja szerokiej gamy wysokiej jakości win, przekąsek domowego sera i prosciutto oraz krótkie wprowadzenie do tradycyjnego sposobu produkcji wina w ofercie tego znanego regionu uprawy winorośli. Musimy uzupełnić ofertę wycieczek o wycieczki do rzek graniczących z Riwiera Makarska. Na zachód od Makarskiej znajduje się rzeka Cetina. Jednodniowe wycieczki obejmują rafting z łódkami pontonowymi w dół kaskady. Za kilka godzin doświadczysz piękna całkowicie nieskażonej przyrody niższego strumienia wody rzeki Cetiny. Koniec tego spływu jest w Radman's Mills, restauracji, która oferuje szeroki wybór lokalnych specjałów, od „peka”, „soparnik”, jagnięciny na rożnie i specjałów rybnych. Niedaleko tego posterunku, w delcie Cetiny, leży miasto Omiš.
Modro jezero
Jego brukowane uliczki i fortece, Mirabela i Fortica, tworzą niezwykłą scenerię dla opowieści o słynnych piratach Cetiny. Na południe od Makarskiej jest rzeka Neretva. Szybka i niespokojna rzeka w swoim biegu w Bośni i Hercegowinie, wkracza do Chorwacji jako szeroka i spokojna rzeka. Szeroka żyzna delta słynie z rolnictwa i jest często określana jako chorwacka Kalifornia. Zwiedzanie muzeum zabytków archeologicznych w Vid, którego artefakty świadczą o bogactwie życia w czasach Cesarstwa Rzymskiego, nie byłoby kompletne bez degustacji specjałów gastronomicznych tego regionu, słynnego gulaszu „brujet”, żab i węgorzy. Delta Neretwy to rezerwat ornitologiczny, ale także idealne miejsce dla miłośników windsurfingu i kiteboardingu. Riwiera Makarska jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy uważają, że słońce i morze nie wystarczą na udane wakacje. Z własnym samochodem lub ze zorganizowanymi wycieczkami, możesz na bardzo krótki czas zmienić letni nastrój za pomocą niezapomnianych naturalnych spektakli lub historycznych kompleksów o fascynującej urodzie. Dzisiaj, gdy mamy dużo informacji na wyciągnięcie ręki, odwiedź niektóre z naturalnych zjawisk lub dalmatyńskie stare miasto pokaże ci, że nic nie może nas wzbogacić jako nasze własne doświadczenie. Powodzenia w wyszukiwaniu!
Omiš
Biokovo
Trogir
Vid-Narona
Skradin
Wodospady Krka
Rafting
ZABAWA I ŻYCIE NOCNE
Makarska party na plaży
Makarska jest uważana za centrum życia nocnego Środkowej Dalmacji i poza nią. Kluby dyskotekowe i bary na plaży, do których obfituje Makarska, należą do najpopularniejszych miejsc wakacyjnych dla młodych ludzi w Chorwacji. Wybór muzyki jest szeroki, więc wszyscy goście mogą znaleźć coś dla siebie. Podkreślamy niektóre ze słynnych klubów nocnych Makar:

- Petar Pan
- Deep
- Makarana
- Marineta

Wszystkie kluby są witane przez wielu zagranicznych DJ-ów, lokalnych piosenkarzy i zespoły latem. Bary caffee na przedmieściach znajdują się na nabrzeżu i wydaje się, że Makarska jest wielką imprezą.
Deeap club Makarska

Sezon letni rozpoczyna się wieloma interesującymi programami: festiwalem wina, wyborem najlepszych ciast Makarana i różnymi festiwalami muzycznymi. Latem odbywa się wiele imprez sportowych, od piłki nożnej, piłki ręcznej i turniejów piłki wodnej, po motto spotkania, krzyż wyścigu i zorganizowane obozy sportowe. Wszystkie miejsca na Riwierze Makarskiej w sezonie turystycznym są wypełnione lokalnymi tradycyjnymi świętami - świętują patronów tego miejsca i organizują letnie imprezy oraz nieuniknione śpiewanie klapa. W Makarskiej wszystkie letnie imprezy są zaliczane do „Makarskiej kultury letniej”, a najsłynniejsze wydarzenia to Fisherman's Night, Summer Carnival i Kalelarge Night. Makarska Kulturalna Lato odbywa się na centralnym placu miasta (Kacic Square), co noc wykonują wykonawcy, muzycy, rockmani, tańce, klapa, poważne zespoły muzyczne i folklorystyczne. Festiwal Đez odbywa się w Makarskiej od wielu lat, z udziałem znanych zespołów jazzowych z Europy i świata.

Koncerty na centralnym placu w Makarskiej

Od lat w mieście portowym Neretva w tym samym dniu 887 r. U podnóża Biokovo dzieje się bitwa morska Chorwatów Neretwy i Wenecjan. Mianowicie, 18 września 887 r., U podnóża Biokovo koło Makarskiej, w bitwie morskiej zwanej „Neretva piraci Mucules”, dokonali katastrofalnego ciosu w Wenecjan, pokonując swoją armię pod dowództwem Petara Kandijana. Po tym, Republika Wenecka musiała zapłacić hołd złota, aby jego statki mogły płynąć w spokoju. Na pamiątkę tej ważnej bitwy w niepodległej Chorwacji ten dzień jest obchodzony jako Dzień Chorwackiej Marynarki Wojennej i obchodzony jest w szczególności w mieście Makarska, które było 887. na polu bitwy.

 

Letni karnawał w Makarskiej
Fajerwerki z Makarskiej
Casino Royal Makarska