Informácie o Makarskej riviére

Makarská riviéra info

MAKARSKA WEATHER
Rent a Car i Transfer
RENT - A - CAR i TRANSFER

MAKARSKA:

Mesto Makarska sa nachádza 65 km južne od Splitu, hlavného mesta regiónu Strednej Dalmácie. Vďaka centrálnej polohe a veľkosti mesta je Makarska najdôležitejším miestom známej „Makarskej riviéry“. Mesto sa nachádza v dobre chránenej zátoke pod horou Biokovo, dnes prírodným parkom. Mesto sa skladá z historickej časti a novej časti, ktorá je moderná s hotelmi, súkromnými domami, reštauráciami, barmi atď. Makarska Hostia si môžu vychutnať krásne kamienkové pláže a stredomorskú vegetáciu s olivovými a borovicovými lesmi. Makarska tiež ponúka skvelú gastronomickú ponuku založenú na rybách, víne a olivovom oleji, charakteristických pre Dalmáciu a bohaté športové zariadenia, ktoré treba spomenúť, najmä vodné športy a potápanie. Pre milovníkov prírody leží za Makarskou prírodný park Biokovo, najvyššia hora v strednej časti Dalmácie, kde sa organizujú výlety.

VÝLETY:

V prírodnom parku Biokovo, Split, Trogir, Solin, Dubrovník, Mostar, Medžugorský kaňon rieky Cetiny s raftingom, Národný park Krka, výlet loďou na ostrovy Brač, Hvar a Korčula.

HISTORY:

Makarska sa prvýkrát spomína v roku 1502 v dokumente bosnianskeho bratranca Mohameda Musina. V tom čase Turci prevzali Makarskú a mesto bolo centrom tureckého obchodu s inými krajinami na Jadrane. Kvôli neustálym útokom si Turci v meste vybudovali svoje veže, aby sa bránili pred Benátčanmi. Makarska však bola v roku 1681 pripojená k Benátkam a počas nasledujúcich sto rokov vlády sa mesto neustále vyvíjalo. Z dôvodu rozvoja obchodu a všeobecnej prosperity v 18. storočí boli postavené kostoly a paláce spolu s barokovými rezidenciami pre mladých šľachticov. Počas 19. storočia bola Makarska pod vládou Francúzska a Rakúska-Uhorska, ale Makarančania boli viac naklonení Chorvátom. Kultúrny a verejný život bude neskôr založený na tejto tradícii.

GASTRONÓMIA:

Začnime púšťou, pretože Makarska je známa svojimi lahôdkami, najmä dvoma typickými typmi tohto mesta. To isté platí o „makaranskom“ torte z mandlí a maraskínového likéru známeho ako dalmatínsky koreninový likér. druhý je sladký Makara ravioli, malý cesto s matnou náplňou. Ďalšie jedlo a nápoje, ktoré nájdete v ponuke reštaurácií Makaras, je rovnako bohaté a chutné ako vo zvyšku Dalmácie. Odporúčame dalmatínske cestoviny “z hovädzieho mäsa plnené slaninou a cesnakom pripraveným v čiernom víne. Samozrejme nemusíme zdôrazňovať, že čierne víno sa najlepšie podáva s takýmto jedlom. Určite vyskúšajte dalmatínske prosciutto a syr s olivami namiesto šalát. Samozrejme existuje veľa rýb a špecialít z rýb pre všetky chute.

SPORT:

Odporúčame potápanie, pretože Jadran je v týchto oblastiach obzvlášť čistý. Spoznajte hĺbky mora a pod hladinou mora sa skrýva farba. V Makarskej je niekoľko potápačských klubov, kde sa môžete naučiť základné potápačské zručnosti a dozvedieť sa viac o tom, čo leží pod hladinou mora. Môžete tiež vyskúšať podvodný rybolov, ktorý je možný pri podvodnom rybolove, a získať povolenie od miestneho centra. Vyskúšajte aj plachtenie; Makarska má vlastný plavebný klub a dlhú tradíciu plachtenia. Ponúka vám ďalšie služby ako zdvíhanie a umývanie lodí. Nakoniec je tu aj cyklistika. Môžete sa obrátiť na miestny cyklistický klub, kde nájdete tipy a návrhy, ako jazdiť, aby ste sa v okolí stretli. Na niečo sme zabudli! Hora Biokovo je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí majú radi lezenie a pešiu turistiku. Všetci, ktorí milujú aktívnu dovolenku, nebojte sa, nebudete sa nudiť.

ZÁBAVA A NOČNÝ ŽIVOT:

Leto v Makarskej je živé a zábavné počas dňa aj noci. Existujú rôzne prejavy, napríklad Rybárske noci, každý druhý piatok, kde si môžete vyskúšať špeciality z rýb, zúčastniť sa na dostihoch somárov a večer sledovať farebné ohňostroje. K dispozícii je tiež zaujímavý turnaj. Po dni strávenom na pláži začína nočný život v miestnych kaviarňach s dobrou hudbou a farebnými kokteilmi. Plážové kaviarne sú miestom, kde môžete ísť a tancovať na otvorenom mori pri mori, takže si môžete v noci zaplávať!

Ako sa tam dostať ?


Autom: Zagreb-Makarska 446 km diaľnice,
Lietadlom: www.croatiaairlines.hr (Split letisko 70 km),
Autobusom: www.promet-makarska.hr,
Vlakom: www.hznet.hr(Split 50 km),
Miestne a medzinárodné trajektové linky: www.jadrolinija.hr
VÝLETY
Hvar
JEDNODENNÉ VÝSTUPY Z MAKARSKY

Mesto Makarska a Makarská riviéra sú vďaka svojej polohe v centrálnej časti chorvátskeho pobrežia a Dalmácie ideálnym miestom pre návštevníkov, ktorí okrem kúpania a letnej zábavy hľadajú trochu viac. V blízkosti hlavných kultúrnych a historických stredísk, ako sú Split a Dubrovník, alebo prírodných pamiatok, ako sú pohoria Biokovo a vodopády Krka, poskytuje každému návštevníkovi prístup k nezabudnuteľnému prostrediu na veľmi krátku dobu. Milovníci prírody, milovníci historických okuliarov alebo jednoducho zvedaví, môžu robiť jednodňové výlety bez ohľadu na to, či sami organizujú alebo využívajú bohatú ponuku dobre organizovaných výletov, ktoré ponúkajú cestovné kancelárie a zasielateľi. Letné denné výlety z Makarskej sa organizujú na blízkych ostrovoch Brač a Hvar. Výlety zahŕňajú návštevy miest Jelsa, Vrboska na ostrove Hvar a Bol na ostrove Brač..
Bol
Keď sa loď zakotví v zálive Jelsa, hostia majú možnosť na chvíľu pocítiť krásu pravekej dalmatínskej architektúry, ako aj život na ostrove. Úzke kamenné ulice „kale“ skrývajú bohatstvo detailov ostrovného života, zdanlivo krásne a jednoduché, ale v mnohých ohľadoch veľmi náročné a náročné. Plachtenie ďalej vedie na ostrov Brač a známe turistické letovisko Bol, známe svojím svetovým fenoménom - Zlatni Rat. Piesočnatá pláž, ktorá mení svoj tvar v závislosti od morského toku a vĺn, je jedným z najznámejších motívov chorvátskeho pobrežia. Mnoho svetových časopisov to považuje za jednu z najkrajších pláží na svete. Bol, bývalá rybárska dedina, je tiež známa tradíciou pestovania vína a pestovania olív, takže niektoré z jeho slávnych vín vysokej kvality alebo fliaš na olivový olej sa stávajú suvenírmi, ktoré mnohí turisti prinášajú z tejto oblasti. Okrem kúpania a dostatočného času tieto výlety za veľmi prijateľnú cenu zahŕňajú jedlo, ryby alebo mäso na grile s prílohami a nápoje.
Jelsa
Medzi najobľúbenejšie ostrovy patrí motorový čln Makarski Jadran so známym kapitánom „Barba Mito“. Existujú tiež motorové člny Voga, Calypso a ďalšie. V prístave Makarska sú k dispozícii malé člny a klzáky, veľmi obľúbené pri jednodňových výletoch na malé skryté pláže, zátoky a pobrežné reštaurácie s bohatou gastronomickou ponukou miestnych jedál a nápojov. Trajekt na ostrov Brač pluje niekoľkokrát denne z prístavu Makarska. Za veľmi prijateľnú cenu za hodinu ste v rybárskej dedine Sumartin. Ak máte bicykel, motocykel alebo auto, zo Sumartinu môžete navštíviť perly ostrova Brač: vrch Vidova gora, kamenársku školu v Pučišči alebo známe lomy Brač. Nedávno zavedením katamaránového spojenia s Dubrovníkom je možné krátkodobé návštevy ostrovov Korčula a Mljet. Pri plavbe do Dubrovníka vstupuje katamarán Krilo do prístavu Korčula a potom do Sobry na ostrove Mljet. Ak si myslíte, že pár hodín stačí na zoznámenie sa s historickým dedičstvom Korčuly alebo na cítenie zvodnosti chránenej prírody na Mljet, je to pre vás dobrá príležitosť.
Korčula
Mestá Split a Dubrovník sú klenotmi Dalmácie a historickými súbormi pod ochranou UNESCO. V letnej sezóne sa v Makarskej organizujú výlety autobusom sprevádzané turistickými sprievodcami. Split a jeho Diokleciánov palác vás očarí 1700 rokmi nepretržitého života pulzujúceho úzkymi kamennými ulicami „kale“. Návštevu Splitu môžete obohatiť návštevou neďalekého Trogiru, ktorého staré mesto je chránené aj UNESCO. Neďaleko mesta Split sa nachádza archeologické nálezisko Salona, plné stôp monumentálnych budov bývalých bohatých osád v tejto časti Rímskej ríše. Neďaleko mesta Split sa nachádza pevnosť Klis. Atraktívny vzhľad tejto kamennej pevnosti určovala jej strategická poloha. Každý kameň svedčí o stopách ohnivej minulosti, od stredovekých chorvátskych vládcov, osmanských útočníkov až po benátsku rekonštrukciu. Dubrovník je nevyhnutnosťou pre každého hosťa, ktorý prišiel do tejto časti Jadranu.
Split
Autobusové zájazdy vás krátko dostanú cez bosniansku hranicu a Neum. Prvé stretnutie s Dubrovníkom odhaľuje všetku monumentálnosť jeho múrov. Staré mesto je obklopené dokonale zachovanými múrmi, ale zvláštnou atrakciou sú pevnosti, Minceta, Revelin, Bokar, Lovrjenac. Harmónia architektonických riešení v starom meste sa budete cítiť najlepšie prechádzkou po hlavnej ulici Stradun. Od fontány Onofri po Rektorov palác nájdete jednoduchosť dubrovských palácov a nenápadného bohatstva, kedysi veľmi mocného európskeho štátu, Dubrovníckej republiky. Je pravda, že posledná vlna popularity Dubrovníka je dôsledkom filmovej série Game of Thrones, ale aj filmov ako Robin Hood, Star Wars. Niektoré z najúžasnejších scén sa zaznamenávajú práve tu. Steny sú Bohom dané scenérie letného divadla ako Shakespearovho Hamlet alebo baletné predstavenia svetoznámych súborov.
Dubrovnik
Pri návrate z Dubrovníka je povinné navštíviť Ston. Malé prímorské letovisko je dôležitým strategickým bodom svojej doby. Slávnu soľničku Ston Solana bránili najdlhšie európske obranné múry, ktoré boli v starom kaštieli mimoriadne dobre obnovené. Nakoniec sa vyžaduje večera v jednej z reštaurácií v meste Ston. Gastronómia tu precizuje ponuku čerstvých rýb, mäkkýšov a najmä ustríc, údajne afrodiziakálnych, so pohárom dobrého viniča; Dingač alebo Pošip, kvalitné vína z vinice na polostrove Pelješac. Makarska ponúka svojim hosťom možnosť navštíviť centrum mesta Mostar v Mostare kvôli jeho blízkosti k Bosne a Hercegovine. Mesto rozdelila rieka Neretva. Cez rieku sa tiahne slávny kamenný starý most. Symbolika mosta a prepojenia prekvapí každého cestujúceho tu. V niekoľkých krokoch sa presúva z dedičstva západnej kultúry do sveta Orientu. Dláždené ulice, malé domy rozpoznateľné východnou architektúrou, cukrárne, obchody s rôznym tovarom, zanechávajúce každému pôsobivé spomienky.
Mostar
Na ceste do Mostaru sa mnohí zastavia v Međugorje, náboženskom centre, ktoré ročne priťahuje viac ako milión pútnikov. Príroda okolo Makarskej je fascinujúca. Nedotknuté čisté more a zelené pobrežie borovíc a olivových hájov, na úpätí kamennej pamiatky - pohorie Biokovo. Zdanlivo surový a neúprosne sivý kameň bol kvôli svojej prírodnej jedinečnosti vyhlásený za prírodný park. K dispozícii sú vám mini bus zájazdy, ktoré vás zavedú na Sv. Jure (1762 m), najvyšší vrchol Biokova. Prírodný park Biokovo (okrem jeho úchvatných výhľadov: Vošac, Šibenik, Ravna Vlaška) ponúka úvod do geologických charakteristík, ako aj zaujímavú flóru a faunu. Ponuka občerstvenia nie je veľká, iba v niekoľkých horských chalupách, preto je potrebné dohodnúť sa vopred. Mnoho turistov sa rozhodlo dobyť Biokovo na niektorej z mnohých turistických trás. Odporúčame vám vziať si profesionálnych sprievodcov. Vyžaduje sa vysokokvalitná obuv a odev, ako aj veľká zásoba vody.
Međugorje
Nálada Biokovo je legendárna a každý rok sa stáva obeťou. Každý turista, začiatočník a skúsenejší musí mať nabitý mobilný telefón. V prípade potreby môžete kontaktovať HGSS - chorvátsku horskú záchrannú službu na telefónnom čísle 112. Chorvátsko je známe a hrdé na zachovanú prírodu a početné chránené prírodné krásy. Exkurzie do prírodného parku Biokovo umožňujú výlety z Makarskej do Národného parku Krka. Rieka Krka a jej hydrogeologický krasový fenomén vás nechajú bez dychu a nedotknutá príroda poskytuje nezabudnuteľné chvíle rozkoše. Exkurzia zvyčajne zahŕňa návštevu mesta Šibenik. Je to mesto, ktoré vás svojou krásou v blízkosti Splitu a Dubrovníka a zrekonštruovaných pevností a mnohých múzeí zavedie do páliacej a slávnej minulosti Šibeniku. Exkurzia do Národného parku Krka môže zahŕňať návštevu Zadaru. Kedysi hlavným mestom Dalmácie, je to mesto bohatej minulosti a živej prítomnosti.
Šibenik
Pri chôdzi po zadarskom hrade alebo cez Kalelarge prídete k novinkám: „Zdravím slnka“, ľahký pamätník našej časti vesmíru a „Morský organ“, pôvodná myšlienka, ktorá sa premení na morské nepokoje. do pokojnej melódie. Kostol sv. Jakuba v Šibeniku, ako aj benátske múry Zadaru ako celok pod ochranou UNESCO. Svetovo preslávené vodné bohatstvo Chorvátska ponúka niekoľko perál neďaleko Makarskej riviéry. Už sme spomenuli národný park Krka a vodopády Krka, ale oplatí sa navštíviť krasové javy Red Lake a Blue Lake. Tie jazerá blízko mesta Imotski vás nenechajú ľahostajnými. Značené chodníky a výhľady pozdĺž Modrého jazera vám poskytnú kompletný zážitok z tejto prírodnej podívanej. Miestni ľudia v letnom stredisku využívajú jazero ako kúpalisko. Z dôvodu zložitého súboru podzemných zdrojov niekedy jazero vyschne, a potom v spodnej časti miestnych obyvateľov zorganizuje jedinečný futbalový zápas. Neďaleko modrého jazera sa nachádza Červené jazero, ktoré vás určite nadýchne.

Zadar
Zvislé útesy, ktoré obklopujú jazero, sú vysoké nad 250 metrov. Hĺbka jazera je stále pochybná, ale nedávne merania ukázali, že hlbina nad 280 metrov. Návšteva oblasti Imotski by nebola úplná, pokiaľ by ste nezahrnuli návštevu jedného zo slávnych vinárskych závodov Imotski. Ochutnajte široký výber kvalitných vín, desiatu domáceho syra a parmskej šunky a krátky úvod do tradičného spôsobu výroby vína v ponuke tohto známeho vinohradníckeho regiónu. Musíme doplniť ponuku výletov exkurziami do riek hraničiacich s oblasťou Makarskej riviéry. Na západ od Makarskej sa nachádza rieka Cetina. Jednodňové výlety zahŕňajú rafting člnovými člnmi po perejách. Za pár hodín zažijete krásu úplne nedotknutej prírody dolného toku vody riekou Cetina. Koniec tejto raftingovej prehliadky je v Radman's Mills, reštaurácii, ktorá ponúka širokú škálu miestnych špecialít, od „peka“, „soparnik“, jahňacie na pľuvať a špeciality z rýb. Neďaleko od tohto postu leží na Cetinej delte mesto Omiš.
Modro jezero
Dláždené ulice a pevnosti Mirabela a Fortica vytvárajú neopakovateľnú scenériu príbehov o slávnych Cetinských pirátoch. Južne od Makarskej leží rieka Neretva. Rýchla a nepokojná rieka vo svojom toku v Bosne a Hercegovine vstupuje do Chorvátska ako široká a pokojná rieka. Široká úrodná delta je známa svojim poľnohospodárstvom a často sa označuje ako chorvátska Kalifornia. Návšteva múzea archeologických pamiatok vo Vid, ktorého artefakty svedčia o bohatosti života počas Rímskej ríše, by nebola úplná bez ochutnávky gastronomických špecialít tohto regiónu, slávneho „brujetu“, žabiek a úhorov. Neretvova delta je ornitologickou rezerváciou, ale tiež ideálnym miestom pre milovníkov windsurfingu a kiteboardingu. Makarská riviéra je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí si myslia, že slnko a more nestačí na dobrú dovolenku. Svojím vlastným autom alebo organizovanými výletmi si môžete na krátku dobu zmeniť letnú náladu nezabudnuteľnými prírodnými okuliarmi alebo historickými komplexmi fascinujúcich krás. Dnes, keď máme veľa informácií na dosah ruky, navštívte niektoré z prírodných javov alebo dalmatínske staré mesto vám ukáže, že nás nemôže nič obohatiť ako našu vlastnú skúsenosť. Veľa šťastia pri hľadaní!
Omiš
Biokovo
Trogir
Vid-Narona
Skradin
Slapovi Krke
Rafting
ZÁBAVA A NOČNÝ ŽIVOT
Makarska beach party
Makarska je považovaná za centrum nočného života v Strednej Dalmácii a ďalej. Diskotéky a plážové bary, ktorých je Makarska plná, patria medzi najobľúbenejšie letné destinácie mladých ľudí v Chorvátsku. Výber hudby je široký, takže všetci hostia si môžu nájsť niečo pre seba. Zdôrazňujeme niektoré zo slávnych nočných klubov Makar:

- Petar Pan
- Deep
- Makarana
- Marineta

Všetky kluby v lete privíta mnoho zahraničných DJ hviezd, miestnych spevákov a kapiel. Kaviarne na okraji mesta sú na nábreží a dojem je, že Makarska je veľká párty.
Deeap club Makarska

Letná sezóna začína množstvom zaujímavých programov: vínny festival, výber najlepších kolekcií Makarana a rôzne hudobné festivaly. V lete je tu veľa športových podujatí, od futbalových, hádzanárskych a vodných pólových turnajov až po motto stretnutia, kríž pretekov a organizované športové sústredenia. Všetky miesta Makarskej riviéry počas turistickej sezóny sú plné miestnych tradičných slávností - oslavujú patrónov miesta a organizujú letné podujatia a nevyhnutné spievanie klapa. V Makarskej sú všetky letné udalosti zahrnuté ako „Makarské kultúrne leto“ a najznámejšie udalosti sú Rybárska noc, Letný karneval a Kalelarge noc. Kultúrne leto Makarska sa koná na centrálnom námestí (Námestie Kačic), každý večer účinkujú umelci, hudobníci, rockeri, tance, klapa, vážna hudba a folklórne súbory. Festival Đez sa koná v Makarskej už niekoľko rokov a zúčastňujú sa na ňom známe jazzové kapely z Európy a sveta.

Koncerty na centrálnom námestí v Makarskej
Už niekoľko rokov sa v prístavnom meste Neretva, v ten istý deň 887, na úpätí Biokova odohrávala námorná bitka o Chorvátov z Neretvy a Benátčanov. Konkrétne, 18. septembra 887, na úpätí Biokova pri Makarskej, v námornej bitke zvanej „Muculesovci“ piráti z Neretvy, urobili pre Benátok katastrofickú ranu, keď porazili svoju armádu na čele s Petarom Kandijanom. Potom Benátska republika musela vzdať hold zlatu, aby jej lode mohli plávať v pokoji. Na pamiatku tejto dôležitej bitky v nezávislom Chorvátsku sa tento deň oslavuje ako Deň chorvátskeho námorníctva a oslavuje sa najmä v meste Makarska, ktoré bolo na bojisku 887. miesto.
Letný karneval Makarska
Ohňostroje Makarska
Casino Royal Makarska