Makarská riviéra

Makarská riviéra info

MAKARSKA WEATHER
Rent a Car i Transfer
RENT - A - CAR i TRANSFER

MAKARSKA:

Město Makarska se nachází 65 km jižně od Splitu, hlavního města střední dalmatské oblasti. Díky centrální poloze a velikosti města je Makarska nejdůležitějším místem známé Makarské riviéry. Město se nachází v dobře chráněné zátoce pod horou Biokovo, nyní přírodním parkem. Město se skládá z historické části a nové části, která je moderní s hotely, soukromými domy, restauracemi, bary atd. Makarska Hosté si mohou užít krásné oblázkové pláže a středomořskou vegetaci s olivovými a borovými lesy. Makarska také nabízí skvělou gastronomickou nabídku založenou na rybách, víně a olivovém oleji, charakteristickou pro Dalmácie a za zmínku stojí i bohatá sportovní zařízení, zejména vodní sporty a potápění. Pro milovníky přírody leží za Makarskou Přírodní park Biokovo, nejvyšší hora ve střední části Dalmácie, kde se organizují výlety.

VÝLETY:

V přírodním parku Biokovo, Split, Trogir, Solin, Dubrovnik, Mostar, Medžugorský kaňon řeky Cetiny s raftingovými zařízeními, Národní park Krka, výlet lodí na ostrovy Brač, Hvar a Korčula.

DĚJINY:

Makarska byla poprvé zmíněna v roce 1502 v dokumentu bosnianského bratrance Muhammada Musina. V té době se Turci zmocnili Makarské a město bylo centrem tureckého obchodu s jinými zeměmi na Jadranu. Kvůli neustálým útokům postavili Turci ve městě své věže, aby se bránili před Benátčany. Makarska však byla v roce 1681 připojena k Benátkám a během následujících sto let vlády se město neustále vyvíjelo. Kvůli rozvoji obchodu a všeobecné prosperitě v 18. století byly kostely a paláce stavěny společně s barokními rezidencemi pro mladé šlechtice. Během 19. století byla Makarska pod vládou Francie a Rakousko-Uherska, ale Makaranští lidé byli více nakloněni chorvatským lidem. Kulturní a veřejný život bude později založen na této tradici.

GASTRONOMIE:

Začněme pouští, protože Makarska je známá svými lahůdkami, zejména dvěma typickými druhy tohoto města. Totéž je "Makarana" dort z mandlového a maraskinového likéru známý jako dalmatský pepřový likér. druhý je sladký Makara ravioli, malý těsto s matnou náplní. Další jídla a nápoje, které najdete v nabídce restaurací Makaras, jsou stejně bohaté a chutné jako ve zbytku Dalmácie. Doporučujeme dalmatské těstoviny "z hovězího masa plněné slaninou a česnekem připravené v černém víně. Samozřejmě nemusíme zdůrazňovat, že černé víno se nejlépe podává s takovým jídlem. Určitě vyzkoušejte dalmatské prosciutto a sýr s olivami místo salát. Samozřejmě existuje mnoho ryb a rybích specialit pro všechny chutě.

SPORT:

Doporučujeme potápění, protože Jadran je v těchto oblastech obzvláště čistý. Seznamte se s hloubkami moře a barva je skrytá pod hladinou moře. V Makarské je několik potápěčských klubů, kde se můžete naučit základní potápěčské dovednosti a dozvědět se více o tom, co leží pod hladinou moře. Můžete také vyzkoušet podvodní rybolov, který je možný při podvodním rybolovu a získat povolení od místního centra. Zkuste také plachtění; Makarska má svůj vlastní plachetní klub a dlouhou tradici plachtění. Nabízí další služby, jako jsou zvedání a mytí člunů. Konečně je zde také cyklistika. Můžete kontaktovat místní cyklistický klub, kde můžete získat tipy a návrhy, kam jezdit, abyste se setkali s oblastí. Něco jsme zapomněli! Hora Biokovo je vynikající volbou pro ty, kteří mají rádi lezení a turistiku. Všichni, kteří milují aktivní dovolenou, nebojte se, nebudete se nudit.

ZÁBAVA A NOČNÍ ŽIVOT:

Léto v Makarské je živé a zábavné během dne i noci. Existují různé projevy, jako jsou rybářské noci každý druhý pátek, kde můžete vyzkoušet rybí speciality, zúčastnit se závodů oslů a večer sledovat barevné ohňostroje. K dispozici je také zajímavý turnaj. Po dni stráveném na pláži začíná noční život v místních kavárnách s dobrou hudbou a barevnými koktejly. Beach kavárny jsou místem, kde můžete jít a tančit na otevřeném moři u moře, takže si můžete v noci jít zaplavat!

Jak se tam dostat ?


Autem: Zagreb-Makarska 446 km Dálnice,
Letadlem: www.croatiaairlines.hr (Split airport 70 km),
Autobusem: www.promet-makarska.hr,
Vlakem: www.hznet.hr(Split 50 km),
Místní a mezinárodní trajektové linky: www.jadrolinija.hr
VÝLETY
Hvar
JEDENDENNÍ VÝSTUPY Z MAKARSKY

Město Makarska a Makarská riviéra díky své poloze v centrální části chorvatského pobřeží a Dalmácie jsou ideálním místem pro návštěvníky, kteří kromě koupání a léta zábava, hledají trochu víc. V blízkosti hlavních kulturních a historických center, jako jsou Split a Dubrovnik nebo přírodních památek, jako jsou pohoří Biokovo a vodopády Krka, dává každý návštěvník na velmi krátkou dobu vstupuje do nezapomenutelného prostředí. Milovníci přírody, milovníci historických brýlí nebo prostě zvědaví mohou podnikat jednodenní výlety bez ohledu na to, zda sami organizují nebo využívají bohatou nabídku dobře organizovaných výletů nabízených cestovními agenturami a zasilateli. Na nedalekých ostrovech Brač a Hvar jsou organizovány letní výlety z Makarské. Výlety zahrnují návštěvy měst Jelsa, Vrboska na ostrově Hvar a Bol na ostrově Brač.

Bol
Když se loď zakotví v zátoce Jelsa, hosté mají příležitost na okamžik pocítit krásu pravěké dalmatské architektury i život na ostrově. Úzké kamenné ulice „kale“ skrývají bohatství detailů ostrovního života, zdánlivě krásné a jednoduché, ale v mnoha ohledech velmi náročné a náročné. Plachtění dále vede na ostrov Brač a známé turistické letovisko Bol, známé světovým jevem - Zlatni Rat. Písečná pláž, která mění svůj tvar v závislosti na proudu moře a vlnách, je jedním z nejznámějších motivů chorvatského pobřeží. Mnoho světových časopisů to považuje za jednu z nejkrásnějších pláží na světě. Bol, bývalá rybářská vesnice, je také známý tradicí vinařství a pěstování oliv, takže některá z jeho slavných vín nejvyšší kvality nebo lahví olivového oleje se stávají suvenýry, které z této oblasti přivezlo mnoho turistů. Kromě koupání a dobrého času zahrnují tyto výlety za velmi dostupnou cenu jídla, ryby nebo maso na grilu s přílohami a nápoje.
Jelsa
Nejoblíbenější mezi ostrovy je motorový člun Makarski Jadran se slavným kapitánem „Barba Mito“. Existují také motorové čluny Voga, Calypso a další. V přístavu Makarska jsou k dispozici malé lodě a kluzáky, které jsou velmi oblíbené pro jednodenní výlety na malé skryté pláže, zátoky a pobřežní restaurace s bohatou gastronomickou nabídkou místních jídel a nápojů. Trajekt na ostrov Brač pluje několikrát denně z přístavu Makarska. Za velmi přijatelnou cenu za hodinu jste v rybářské vesnici Sumartin. Pokud máte kolo, motocykl nebo auto, můžete ze Sumartinu navštívit perly ostrova Brač: vrchol Vidova gora, kamenickou školu v Pučišči nebo slavné kamenné lomy Brač. Nedávno zavedením katamaránového spojení s Dubrovníkem je možné krátkodobé návštěvy ostrovů Korčula a Mljet. Při plavbě do Dubrovníku vstupuje katamarán „Krilo“ do přístavu Korčula a poté do Sobry na ostrově Mljet. Pokud si myslíte, že pár hodin stačí k seznámení s historickým dědictvím Korčuly nebo k pocitu svůdnosti chráněné přírody na Mljetu, je to pro vás dobrá příležitost.
Korčula

Města Split a Dubrovnik jsou klenoty Dalmácie a historické soubory pod ochranou UNESCO. V Makarské jsou v létě organizovány výlety autobusem doprovázené turistickými průvodci. Split a jeho Diokleciánův palác vás ohromí 1700 lety nepřetržitého života pulzujícího úzkými kamennými ulicemi „kale“. Návštěvu Splitu můžete obohatit návštěvou nedalekého Trogiru, jehož staré město je chráněno také UNESCO. Nedaleko Splitu se nachází archeologické naleziště Salona, plné stop monumentálních budov bývalých bohatých osad v této části Římské říše. Nedaleko Splitu se nachází pevnost Klis. Atraktivní vzhled této kamenné pevnosti byl určován její strategickou polohou. Každý kámen svědčí o stopách ohnivé minulosti, od středověkých chorvatských vládců, osmanských útočníků, až po benátskou rekonstrukci. Dubrovník je nutností pro každého hosta, který přijel do této části Jadranu.

Split
Autobusové zájezdy vás krátce povedou přes bosenské hranice a Neum. První setkání s Dubrovníkem odhaluje veškerou monumentalitu jeho zdí. Staré město je obklopeno dokonale zachovanými zdmi, ale zvláštní atrakce představují pevnosti, Minceta, Revelin, Bokar, Lovrjenac. Harmonii architektonických řešení ve starém městě se budete cítit nejlépe procházkou hlavní ulicí Stradun. Od Onofri's Fountain po Rektorův palác najdete jednoduchost dubrovnických paláců a nenápadného bohatství, kdysi velmi mocného evropského státu, Dubrovník. Je pravda, že poslední vlna popularity Dubrovníku je dlužena filmové sérii Game of Thrones, ale také filmům jako Robin Hood, Star Wars. Některé z nejúžasnějších scén jsou zaznamenány právě zde. Stěny jsou Bohem dané scenérie pro letní divadlo, jako je Shakespearova Hamlet nebo baletní představení světově proslulých souborů.
Dubrovnik
Při návratu z Dubrovníku je nutné navštívit Stona. Malé přímořské letovisko je důležitým strategickým bodem své doby. Slavná solárna, Ston Solana, byla chráněna nejdelší evropskou obrannou zdí, výjimečně dobře obnovenou ve starém panství. Nakonec je třeba večeři v jedné z restaurací ve Stonu. Gastronomie se zde vyznačuje nabídkou čerstvých ryb, měkkýšů a zejména ústřic, údajně afrodiziakálních, se sklenkou dobrého vína; Dingač nebo Pošip, nejkvalitnější vína z vinice na poloostrově Pelješac. Makarska nabízí svým hostům příležitost navštívit Mostar, centrum Hercegoviny, kvůli jeho blízkosti k Bosně a Hercegovině. Město bylo rozděleno řekou Neretva. Přes řeku je protažen slavný kámen Starý most. Symbolika mostu a propojení vás každého cestovatele překvapí. V několika krocích se pohybuje od odkazu západní kultury do světa Orientu. Dlážděné ulice, malé domy rozpoznatelné východní architektury, cukrárny, obchody s různým zbožím, zanechávající každému působivé vzpomínky.
Mostar
Na cestě do Mostaru se mnoho zastaví v Međugorje, náboženském centru, které každoročně přitahuje více než milion poutníků. Příroda kolem Makarské je fascinující. Nedotčené čisté moře a zelené břehy borovic a olivových hájů, na úpatí kamenné památníky - hory Biokovo. Zdánlivě surový a neúprosně šedý kámen byl díky své přirozené jedinečnosti prohlášen za Přírodní park. Hosté mají k dispozici mini bus zájezdy, které vás zavedou na Sv. Jure (1762 m), nejvyšší vrchol Biokova. Přírodní park Biokovo (kromě jeho úchvatných vyhlídek: Vošac, Šibenik, Ravna Vlaška) nabízí seznámení s geologickými charakteristikami, zajímavou flórou a faunou. Nabídka občerstvení není velká, pouze v několika horských chalupách, proto je nutné domluvit se předem. Mnoho turistů se rozhodlo dobýt Biokovo na několika turistických trasách. Doporučujeme vzít si profesionální průvodce. Vyžaduje se kvalitní obuv a oděv i velká zásoba vody.
Međugorje

Biokovo nálada je legendární a každý rok se stává obětí. Každý turista, začátečník a zkušenější musí mít nabitý mobilní telefon. V případě potřeby můžete kontaktovat HGSS - chorvatskou horskou záchrannou službu na telefonním čísle 112. Chorvatsko je známé a hrdé na chráněnou přírodu a četné chráněné přírodní krásy. Exkurze do přírodního parku Biokovo mají výlety do Makarské také do národního parku Krka. Řeka Krka a její hydrogeologický krasový fenomén vás nechají dech a nedotčená příroda poskytuje nezapomenutelné chvíle potěšení. Exkurze obvykle zahrnuje návštěvu města Šibenik. Je to město, které vás svou krásou poblíž Splitu a Dubrovníku a renovovanými pevnostmi a četnými muzei povede k pálivé a slavné minulosti Šibeniku. Exkurze do národního parku Krka může zahrnovat návštěvu Zadaru. Kdysi hlavním městem Dalmácie, je to město bohaté minulosti a pulzující současnosti.

Šibenik
Při procházce podél zadarského hradu nebo přes Kalelarge narazíte na novinky: „Pozdravy slunci“, světelný památník naší části vesmíru a „mořský varhany“, původní myšlenka, že se otřesy moře změní do klidné melodie. Kostel sv. Jakuba ve Šibeniku, stejně jako benátské zdi Zadar jako celek pod ochranou UNESCO. Světově proslulé vodní bohatství Chorvatska nabízí několik perel nedaleko Makarské riviéry. Již jsme zmínili Národní park Krka a vodopády Krka, ale stojí za to navštívit krasové jevy Red Lake a Blue Lake. Jezera poblíž Imotski vás nenechají lhostejnými. Značené stezky a vyhlídky podél Modrého jezera vám poskytnou kompletní zážitek z této přírodní podívané. Místní lidé v letním středisku používají jezero jako letovisko. Vzhledem ke složité sadě podzemních zdrojů někdy jezero vyschne, a poté na dně místních organizují jedinečný fotbalový zápas. Kousek od Blue Lake se nachází Red Lake, které vás určitě nadechne.
Zadar
Svislé útesy, které obklopují jezero, jsou vysoké přes 250 metrů. Hloubka jezera je stále pochybná, ale nedávná měření ukázala, že hloubka přes 280 metrů. Návštěva oblasti Imotski by nebyla úplná, pokud nezahrnete návštěvu jednoho ze slavných vinařství Imotski. Ochutnejte široký výběr kvalitních vín, svačinu domácích sýrů a parmské šunky a krátký úvod do tradičního způsobu výroby vína v nabídce této známé vinařské oblasti. Musíme doplnit nabídku výletů exkurzemi na řeky hraničící s oblastí Makarské riviéry. Na západ od Makarské je řeka Cetina. Jednodenní výlety zahrnují rafting s člunovými čluny po peřejích. Za několik hodin zažijete krásu zcela nedotčené přírody dolního toku řeky Cetiny. Konec tohoto raftingového turné je v Radman's Mills, restauraci, která nabízí širokou škálu místních specialit, od „peka“, „soparnik“, jehněčího plivátka a rybích specialit. Nedaleko od tohoto postu leží v Cetinově deltě město Omiš.
Modro jezero
Dlážděné ulice a pevnosti Mirabela a Fortica vytvářejí mimořádnou scenérii příběhů o slavných Cetiných pirátech. Jižně od Makarské je řeka Neretva. Rychlá a neklidná řeka na svém toku v Bosně a Hercegovině vstupuje do Chorvatska jako široká a klidná řeka. Široká úrodná delta je známá svým zemědělstvím a je často označována jako chorvatská Kalifornie. Návštěva muzea archeologických památek ve Vidu, jehož artefakty svědčí o bohatství života během římské říše, by nebyla úplná bez ochutnávky gastronomických specialit tohoto regionu, slavného „brujetu“, žab a dušených úhořů. Neretvova delta je ornitologická rezervace, ale také ideálním místem pro milovníky windsurfingu a kiteboardingu. Makarská riviéra je ideálním místem pro všechny, kdo si myslí, že slunce a moře nestačí pro dobrou dovolenou. S vlastním autem nebo s organizovanými výlety si můžete na krátkou dobu změnit letní náladu nezapomenutelnými přírodními brýlemi nebo historickými komplexy fascinující krásy. Dnes, když máme na dosah ruky mnoho informací, navštivte některé z přírodních jevů nebo dalmatské staré město vám ukáže, že nás nic nemůže obohatit jako naši vlastní zkušenost. Hodně štěstí při hledání!
Omiš
Biokovo
Trogir
Vid-Narona
Skradin
Slapovi Krke
Rafting
ZÁBAVA A NOČNÍ ŽIVOT
Makarska beach party
Makarska je považována za centrum nočního života ve Střední Dalmácii a dále. Disco kluby a plážové bary, které Makarska oplývá, patří mezi nejoblíbenější letní destinace pro mladé lidi v Chorvatsku. Výběr hudby je široký, takže si všichni hosté mohou najít něco pro sebe. Zdůrazňujeme některé ze slavných nočních klubů Makar:

- Petar Pan
- Deep
- Makarana
- Marineta

Všechny kluby v létě přivítá mnoho zahraničních DJ hvězd, místních zpěváků a kapel. Kavárny na okraji města jsou na nábřeží a dojem je, že Makarska je velká párty.
Deeap club Makarska

Letní sezóna začíná řadou zajímavých programů: vinařský festival, výběr nejlepších makaranských koláčů a různé hudební festivaly. V létě se koná mnoho sportovních akcí, od fotbalových, házenkových a vodních turnajů po motto setkání, kříž závodu a organizované sportovní soustředění. Všechna místa Makarské riviéry během turistické sezóny jsou naplněna místními tradičními slavnostmi - slaví patrony místa a organizují letní akce a nevyhnutelný klapa zpěv. V Makarské jsou všechny letní akce zařazeny jako „Makarské kulturní léto“ a nejznámějšími událostmi jsou Rybářská noc, Letní karneval a Kalelarge Night. Makarské kulturní léto se koná na centrálním náměstí (Kačic náměstí), každý večer účinkují umělci, hudebníci, rockerové, tance, klapa, seriózní hudba a folklórní soubory. Festival Đez se v Makarské koná již řadu let a představuje slavné jazzové kapely z Evropy i ze světa.

Concerts at the central square in Makarska

Po celá léta se v přístavním městě Neretva, ve stejný den 887, na úpatí Biokova odehrává námořní bitva u Neretvových Chorvatů a Benátčanů. Konkrétně, 18. září 887, na úpatí Biokova poblíž Makarské, v námořní bitvě zvané piráti „Mucules“ Neretva, udělali Benátcům katastrofální úder, když porazili jejich armádu vedenou Petarem Kandijanem. Poté musela Benátská republika vzdát hold zlatu, aby se její lodě mohly plavit v míru. Na památku této důležité bitvy v nezávislém Chorvatsku se tento den oslavuje jako Den chorvatského námořnictva a slaví se zejména ve městě Makarska, které bylo na bojišti 887. místo.

 

Letní karneval Makarska
Ohňostroje Makarské
Casino Royal Makarska